Med-Labservice

خطاهای گلوکومتر

در بازار مدل های مختلفی از دستگاه گلوکومتر وجود دارد که به طور معمول لازم است که در استفاده اول کالیبره شوند. هدف از کالیبراسیون فراهم کردن مانیتورینگ دقیق  با جزئیات  مهم در طی روند آزمون است. قبل از هر چیز، مطالعه و بررسی دفترچه راهنمای کاربر که توسط شرکت سازنده تهیه شده، بسیار مهم است. ممکن است که برای هر مانیتور، دستورالعمل کاملا متفاوتی درنظر گرفته شود. اما به طور کلی کالیبره کردن بسته به نوع گلوکومتر به دو صورت اتوماتیک و دستی انجام می شود. اگر وسیله اندازه گیری ، برای روشن شدن نیاز به وارد کردن یک نوار تست دارد، به احتمال زیاد کالیبراسیون از نوع دستی است.

گلوکومتر
گلوکومتر

در این روش:

 1. مانیتور را روشن کنید. این عمل با فشار دادن دکمه پاور یا با وارد کردن یک نوار تست دار دستگاه انجام می شود. مراقب باشید که نوار تست خم نشود.
 2. اگر دستگاه جدید باشد، بر روی صفحه نمایش آن، یک سری خط تیره ظاهر می شود. نمایش عدد به جای خط تیره، نشانه دست دوم بودن دستگاه است.
 3.  بر روی برچسب بسته حاوی نوار تست، یک کد درج شده است. این عدد را وارد دستگاه کنید، سپس گزینه ok را انتخاب کنید. با این عمل دستگاه کالیبره می شود.

در گلوکومترهایی که نیازی به وارد کردن کد توسط کاربر ندارند، خودتنظیمی دستگاه به سه روش صورت می گیرد:

 1.  تنظیم دستگاه توسط کارخانه سازنده:  در هر بار انجام تست قند خون، بعد از قرار دادن نمونه، دستگاه به صورت کاملا اتوماتیک فعال شده و نتیجه را نمایش می دهد. بنا براین دیگر نیازی به وارد کردن کد نیست.
 2. کالیبراسیون از پیش تعیین شده بر روی تک تک نوارهای تست
 3. کالیبراسیون از پیش اعمال شده بسته نوارهای تست:  بسته نوار تست در داخل دستگاه اندازه گیری تعبیه شده است و دیگر نیازی به قرار دادن نوار تست درون گلوکومتر نیست. درنتیجه انجام آزمایش ساده تر می شود.

نکات فابل توجه در رابطه با نوارهای تست 

 • نوارهای اندازه‌گیری قند خون را درون قوطی‌هایی که شکستگی‌ دارند یا ترک خورده‌اند مورد استفاده قرار ندهید چون نتایج آزمایش شما را غلط نشان می‌دهند. این بطری‌ها را می‌توانید در محل فروش عوض کنید. دقت کنید نوارهای سنجش قندخونی را خریداری کنید که تاریخ مصرفشان سپری نشده باشد.
 • قبل از استفاده از دستگاه دست‌هایتان را خوب بشویید. حتی اندکی باقی‌مانده غذا و قند روی انگشتتان بر نتیجه آزمایش اثر خواهد گذاشت.
 • تاریخ باز کردن بسته نوار تست را روی برچسب آن یادداشت کنید. در صورت نداشتن تاریخ مصرف، حداکثر تا ۳ماه قابل استفاده هستند.
 •  بعد از برداشت نوار تست، درب بسته را محکم ببندید.
 •  اندازه قطره خونی که روی دستگاه می‌گذارید مناسب باشد در غیر این صورت دستگاه، اندازه‌گیری قندخون را با دقت انجام نخواهد داد.
 •  اجازه دهید خون از انگشتتان روی نوار جاری شود. انگشتتان را فشار ندهید. این کار روی نتیجه آزمایش اثر می‌گذارد.
 • توجه داشته باشید که نوارهای تست یکبار مصرف هستند. استفاده مجدد از آنها هرگز توصیه نمی شود.
 • دستگاه گلوکومتر خود را گاهی با محلول‌های کنترل، کنترل کنید.
 • بسته حاوی نوارهای تست را در جای خشک و خنک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید.
 • وقتی برای اندازه‌گیری قندخون به آزمایشگاه می‌روید گلوکومتر‌تان را همراه ببرید تا عددی که صفحه نمایش آن نشان می‌دهد را با نتیجه آزمایش مقایسه کنید. با این کار می‌توانید ببینید دستگاه شما میزان قندخون را تا چه اندازه دقیق و درست نشان می‌دهد.

محلول کنترل دیابت

بسیاری از مردم گمان می کنند که شیشه حاوی محلول که همراه با دستگاه عرضه می شود، برای تمییز کردن گلوکومتر به کار می رود! ولی در اصل این گونه نیست. گاهی اوقات مواد شیمیایی روی نوارهای تست، موثر نیستند، درنتیجه عددی که توسط دستگاه قرائت می شود، صحیح نیست. شما می توانید به جای گرفتن نمونه خون و انجام مجدد آزمایش، از محلول های تست دیابت برای اطمینان از سالم بودن نوارهای تست استفاده کنید. محلول های کنترل دیابت برای بررسی عملکرد دستگاه اندازه گیری به کار می روند. سازندگان اغلب، محلولی متناسب با دستگاه خود، ارائه می دهند. این محلول ها حاوی گلوکز کافی برای واکنش با نوار تست است و در واقع رفتاری مشابه خون در حین آزمایش دیابت، از خود نشان می دهند. برای استفاده از آن ، نوار تست را در دستگاه گلوکومتر قرار دهید. سپس آن را به قطره کوچکی از محلول تست به همان روشی که خون خود را آزمایش می کنید، آغشته نمایید. پس از یک شمارش معکوس، دستگاه به شما یک عدد نشان می دهد. معمولا در پشت نوار تست ها عددی در محدوده ۱۲۰تا۱۹۸ درج شده است. عدد نمایش داده شده، باید در همین بازه قرار داشته باشد. در غیر این صورت از نوارها استفاده نکنید بهترین زمان استفاده از محلول های تست دیابت، ۳ماه پس از باز کردن درب آن است.

خطاهای گلوکومتر

 • اگر باتری ضعیف باشد، نماد باتری بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. در صورت تمام شدن باتری، علاوه بر این نماد، صدای بیپ شنیده شده ، سپس دستگاه خاموش می شود.
 • اگر بعد از قرار دادن نوار تست، دستگاه روشن نشد، احتمال این وجود دارد که نوار به خوبی در درگاه ورودی دستگاه جای نگرفته باشد. در این صورت آن را خارج کرده و مجددا درون دستگاه قرار دهید.
 • اگر بعد از قرار گرفتن نمونه خون بر روی نوار تست، آزمایش آغاز نشد یا اینکه بعد از مدتی از دستگاه صدای بیپ به گوش نرسید، ممکن است مقدار خون نمونه برداری شده کم باشد. در این صورت از نمونه بیشتری استفاده کنید.
 • نماد E-1 : خطای دما. دستگاه را به محیط دیگری با دمای ۱۰۴-۵۰   درجه فارنهایت ببرید. ۱۰دقیقه صبر کنید تا دمای دستگاه با دمای محیط سازگار شود. سپس تست قند خون را انجام دهید.
 • نماد E-2 : نمونه خوانده شده یا نوار تست به درستی به کار برده نشده اند در این صورت مجددا با یک نوار تست جدید و اخذ نمونه خون بیشتر، آزمایش را تکرار کنید.
 • نماد E-3 : طول نوار تست به کار برده شده بیش از اندازه استاندارد است. در این حالت نوار دیگری به کار ببرید.
 • نماد E-4 : خطای اندازه گیری. بهتر است که برای رفع آن به نمایندگی یا افراد متخصص مراجعه شود.
 • نماد E-5 : خطای نوار تست. نوار تست جدیدی به کار برده شود.
 • نماد E-6 :نوار در حین تست، به سمت خارج کشیده شده است. در این مورد با یک نوار جدید، مجددا آزمایش را تکرار کنید.
 • نماد E-8 : خطای حافظه. نتیجه در حافظه ثبت نشده است. آزمایش را تکرار کنید.
 • نماد E-9 : خطای ارتباط. در این مورد مشکل را با نمایندگی در میان بگذارید.

Expert on Medical and Laboratory Equipment

Site Footer

تمامی حقوق این سایت برای نویسنده محفوظ می باشد